Kulinaria

Jak przygotować yerba Mate? Podpowiadamy!

Yerba mate to niezwykle popularny na całym świecie, bardzo charakterystyczny napój z liści ostrokrzewu paragwajskiego o licznych właściwościach prozdrowotnych. To herbata, z której specyfiką warto się zapoznać i zaprzyjaźnić, zaczynając od prawidłowego sposobu przyrządzenia naparu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak zaparzać yerbę?

Liście yerba mate uwalniają swój prawdziwy smak po zalaniu gorącą, ale nie wrzącą wodą – jej temperatura powinna wynosić 70-80 stopni Celsjusza. Najlepiej po zagotowaniu wody w czajniku odczekać kilka minut, aż wrzątek nieco przestygnie lub skorzystać z nowoczesnych czajników posiadających termometr i podgrzewających wodę do określonej temperatury. Osoby, które wolą delikatniejszy i łagodniejszy smak naparu, powinny skorzystać z wyjmowanego zaparzacza, dzięki któremu będzie można po 3-5 minutach wyjąć susz i delektować się lekką yerbą. Dla tych, którzy chcą uzyskać głęboki, mocny smak oraz jeszcze lepsze właściwości pobudzające, lepszym wyborem będzie zastosowanie specjalnego naczynia, czyli matero, w którym można zaparzać susz. Niezbędne będzie wówczas używanie bombilli – rurki z sitkiem, która pozwala precyzyjnie oddzielać pity napar od liści. Sysz yerba mate można zaparzać kilkakrotnie w ciągu dnia – jeszcze długo będzie uwalniał swoją moc i właściwości. A skąd wiedzieć, jaki rodzaj herbaty będzie najlepszy na początek? Tu przydać się może zestaw yerba.

Zestaw startowy – idealny wybór dla początkujących miłośników yerby

Dla osób, które chcą spróbować, jak smakuje yerba, zestaw startowy będzie najlepszym wyborem. Znajduje się w nim wszystko, co niezbędne, aby rozpocząć swoją przygodę z yerbą – matero, bombilla oraz paczka herbaty z ostrokrzewu paragwajskiego, a wszystko to najlepszej jakości i w różnych wersjach smakowo-kolorystycznych. Zestaw yerba to również fajny pomysł na prezent dla osób, które lubią tego rodzaju nowinki, a nigdy nie miały do czynienia z piciem yerby.

Jak przygotować i pić yerbę w ciągu dnia?

Gdy masz już swój yerba zestaw startowy, musisz przyzwyczaić się do specyficznego smaku tej herbaty. Zanim sięgniesz po owocowe lub ziołowe wersje tego produktu, spróbuj poznać i polubić prawdziwą yerbę, ale zaczynając od słabszego naparu. Z czasem będziesz mógł wsypywać więcej suszu do matero i parzyć go dłużej, aby uzyskać bardziej intensywny smak i działanie. W ciągu dnia możesz popijać yerbę z matero lub ze specjalnego yerbomosu, jeśli wychodzisz poza dom i wygodniej będzie Ci nosić napar ze sobą. Pamiętaj, że jedną porcję suszu możesz zaparzać kilkakrotnie, dzięki czemu 2-3 łyżeczki herbaty z powodzeniem wystarczą Ci na cały dzień, co sprawi, że będziesz mógł utrzymywać odpowiednio wysoki poziom energii i koncentracji bez konieczności zużywania dużej ilości suszu. Yerba mate to napój, który popija się niewielkimi łykami z reguły przez cały dzień. Nie wpływa on negatywnie na sen, dlatego po yerbę warto sięgać nawet wieczorami, z korzyścią dla swojego organizmu. Ładne naczynie do picia yerby sprawi, że Twój nowy rytuał stanie się jeszcze bardziej przyjemny!

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *