Elektronika i Internet

Dla kogo przeznaczone są monitory panoramiczne?

Jeszcze kilkanaście lat temu użytkownicy komputerów nie mieli wielkiego wyboru w kwestii monitorów. Na rynku były dostępne urządzenia kineskopowe oparte na technologii CRT, niemal wyłącznie o proporcjach ekranu 4:3. Wszystko zmieniło się około 2005 roku, kiedy rozpowszechniły się monitory LCD, a później LED. W ofercie zaczęło pojawiać się coraz więcej ekranów o innych, bardziej panoramicznych proporcjach. Z tego artykułu dowiesz się, co to oznacza i kiedy wybrać taki monitor.

Co to znaczy, że monitor jest panoramiczny i jak wpływa to na pracę z nim?

Proporcje ekranu to nic innego jak stosunek pomiędzy jego szerokością a wysokością. W przypadku klasycznej proporcji 4:3 ekran jest niemalże kwadratowy. Monitory panoramiczne są zdecydowanie szersze w stosunku do wysokości, ponieważ proporcje wynoszą w nich 16:10, 16:9, a nawet 21:9, z czego te środkowe są dziś najczęściej spotykanymi. W porównaniu do standardowych modeli zapewniają o wiele szersze pole widzenia. Daje to możliwość wygodnej pracy z dwoma otwartymi oknami albo z tabelkami składającymi się z wielu kolumn. Ponadto, taki format obrazu wiąże się także z wyższą rozdzielczością, czyli liczbą pikseli ułożonych w pionie i poziomie – im jest wyższa, tym bardziej szczegółowy i ostrzejszy obraz można otrzymać.

Kiedy monitory panoramiczne są dobrym wyborem?

Tego typu urządzenia cieszą się dużą popularnością wśród miłośników gier komputerowych. W wielu z nich szeroki kąt widzenia będzie bardzo dużym ułatwieniem podczas rozgrywki. Dotyczy to przede wszystkim tytułów typu FPS, czyli strzelanek pierwszoosobowych (ang. first-person shooter), ale także różnego rodzaju symulatorów czy gier wyścigowych. Panoramiczny ekran okazuje się również idealny do oglądania filmów. Obecnie większość z nich jest kręcona w formacie 21:9 lub zbliżonym, dlatego na takim monitorze obraz wypełni cały wyświetlacz. Tego typu urządzenia sprawdzają się także do różnego rodzaju pracy, np. gdy istnieje konieczność dokonywania porównania danych z różnych okien, albo przepisania ich z jednego w drugim. Jeśli jednak pracujesz głównie na edytorach tekstu otwartych na cały ekran, nie wybieraj najszerszych modeli. Te o proporcji 16:9, a tym bardziej 16:10, będą optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czy monitory panoramiczne mają też wady?

Nie w każdej sytuacji korzystanie z panoramicznego urządzenia okazuje się najlepszym wyborem. Pomimo faktu, że od kilku lat na rynku dominują monitory 16:9, a coraz większą popularność zyskują 21:9, wciąż wiele stron internetowych czy aplikacji nie zostało przystosowane do tak szerokich wyświetlaczy, co skutkuje tym, że po bokach pojawi się pusta przestrzeń. Ten sam problem wystąpi w przypadku oglądania niektórych starszych filmów i większości seriali, które zostały przystosowane do proporcji bardziej klasycznych. Trzeba też wiedzieć, że wysoka rozdzielczość takich monitorów oznacza, że komputer musi spełniać większe wymagania systemowe, by poprawnie wyświetlać obraz. Dla większości użytkowników będą to jednak wyłącznie drobne niewygody, które nie przysłonią licznych zalet korzystania z tych urządzeń.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *