Przygotowania do ślubu obejmują nie tylko sprawy czysto organizacyjne, ale także bardziej przyjemne obowiązki. Należy do nich zapraszanie gości. Podpowiadamy, kiedy to zrobić, by goście mieli czas na przygotowanie się do przyjęcia. Stosując się do naszych porad, nie zaskoczycie nikogo w ostatniej chwili, unikając w ten sposób poważnej gafy.
Kiedy zaprosić na ślub?
Zgodnie z niepisanym zwyczajem zaproszenia wręcza się od 6 do 3 miesięcy przed uroczystością. Być może pół roku wcześniej wydaje Wam się dość odległym terminem, ale czas szybko mija. Poza tym goście podobnie jak i narzeczeni muszą zadbać o swój wizerunek, zakupić odpowiednie kreacje i rozplanować inne wydatki np. te związane z prezentem ślubnym. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie urlopowe. Jeśli planujecie ślub w lecie, dobrze jest poinformować o tym rodzinę na tyle wcześniej, by uwzględniła ten termin w swoich planach.
Zaproszenia dla bliskich z zagranicy
Nawet 6 miesięcy przed ślubem może być niewystarczającym terminem dla rodziny lub bliskich przyjaciół mieszkających za granicą. Dlatego w tym przypadku powinniście zadbać o to, by zaproszenia dotarły do nich nawet 8 miesięcy przed ceremonią. Tak duży zapas czasowy pozwoli gościom z odległych krajów zarezerwować lot i załatwić inne formalności związane z podróżą np. kwestie paszportowe. Z pewnością przy okazji tak długiej podróży zaplanują oni dłuższy pobyt w kraju.
Forma zaproszeń
Zwyczajowo zaproszenia na ślub powinniście wręczyć gościom osobiście. Na każde takie spotkanie musicie się umówić, żeby nie zaskoczyć domowników. Szczególną uwagę poświęćcie osobom starszym, dla których serdeczna pogawędka to dodatkowa zachęta do tego, by pojawić się na weselu. Jeżeli rodzina mieszka w odległych rejonach Polski, możecie wysłać zaproszenia listem poleconym. Pamiętajcie jednak, by w tej sytuacji zadzwonić wcześniej i przekazać zaproszenie ustnie.
Czas na odpowiedź
Ważnym elementem zaproszeń jest prośba o potwierdzenie przybycia, czyli RSVP, która wraz z Waszymi danymi kontaktowymi powinna znaleźć się na zaproszeniu. Wyznaczając termin, do którego czekacie na informacje od gości, oszacujcie go w przemyślany sposób. Miesiąc to absolutne minimum, jeśli chcecie w miejsce osób, które odmówią, zaprosić gości z listy rezerwowej. Jeżeli w wyznaczonym terminie zaproszeni goście nie dadzą żadnej informacji, warto do nich zadzwonić i dopytać, jaką podjęli decyzję.
Goście z listy rezerwowej
Ślubna etykieta wymaga, by nie zapraszać gości później niż miesiąc przed terminem przyjęcia. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie. Jak już wspominaliśmy, wesele dla zaproszonych wiąże się z kosztami, a nikt nie lubi nagłych i niespodziewanych wydatków. Poza tym gość zaproszony w ostatniej chwili może poczuć się zlekceważony. Dlatego zachowanie odpowiednich terminów to nie tylko wymóg ślubnego savoir-vivre, ale także wyraz szacunku wobec najbliższych i przyjaciół.
Planujecie ślub? Sklep internetowy z zaproszeniami ślubnymi działający pod adresem kartkownia-zaproszenia.pl oferuje wyjątkowe kolekcje papeterii weselnej.