Zarówno w przypadku opon samochodowych, motocyklowych, jak i też przemysłowych czy rolniczych, rozmiar jest niezwykle istotnym w kontekście bezpieczeństwa jazdy parametrem. Większe ogumienie w pojazdach terenowych ułatwia znacznie pokonywanie trudnego i niewyłożonego asfaltową nawierzchnią terenu. W ciągniku rolniczym rozmiar opon często uwarunkowany jest tym, czy pojazd poruszać się będzie się w nich po polach uprawnych. Warto mieć tu jednak na uwadze, iż większe ogumienie, ze względu na wyższą wagę, podnosi zużycie paliwa. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru opon? Jak rozszyfrować oznaczenia przemysłowych opon 16.9-28? Jak łatwo i szybko dobrać odpowiedni rodzaj ogumienia do każdego rodzaju pojazdów? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Czy w każdym samochodzie osobowym założyć można większe opony?
Pomimo tego, iż w niemalże każdym aucie osobowym, ciężarowym czy dostawczym można założyć większe opony, nie zawsze się to opłaca. Niezwykle istotne jest także to, w jaki sposób zbudowany jest dany pojazd, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie to może być największym ograniczeniem. W niektórych autach większe opony założyć można jedynie, jeśli zmodyfikuje się odpowiednio układ zawieszenia i kształt karoserii w nadkolach. Warto zwrócić też uwagę, iż przy zakupie większych opon zaopatrzyć trzeba się również w kompatybilne rozmiarem felgi. W posiadających mocniejszy wariant silnika samochodach duże koła są w stanie poprawić przyczepność dzięki większej nawierzchni styku.
Jak szybko, łatwo i bezpiecznie zamówić nowe opony do dowolnego pojazdu?
Zamiast marnować czas i paliwo na podróż do stacjonarnego punktu sprzedaży, zdecydowanie bardziej opłaca się zamówić nowe opony w internetowej hurtowni. Dzięki bezpłatnemu wsparciu doświadczonych specjalistów można łatwo dobrać odpowiednie ogumienie do każdego rodzaju pojazdów. Negocjowanie cen i weryfikowanie dostępności potencjalnie kompatybilnych rozwiązań w głośnym i pełnym zniecierpliwionych kierowców warsztacie wulkanizacyjnym nie jest zbyt proste ani przyjemne. Wszystkie te problemy wraz z koniecznością przetransportowania kompletu nie występują, jeśli zamawia się nowe opony w profesjonalnej hurtowni online.
W jaki sposób oznaczone mogą być przemysłowe opony 16.9-28?
Przemysłowe opony 16.9-28 wykorzystywane są głównie w maszynach przemysłowych, takich jak kołowe warianty koparek, ładowarek czy wywrotek. W nazwie rozwiązań poszczególnych producentów niemalże zawsze wskazana jest także liczba warstw osnowy (np. 12PR, 14PR itd.). Warto wspomnieć tu jednak, że odpowiedniki opony 16.9-28 mogą być opisane również w następujący sposób – 440/80-28. Przy wybieraniu ogumienia przemysłowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na indeksy nośności, ponieważ od nich zależy potencjalna ładowność pojazdu. Na bocznej ścianie każdej opony producenci umieścić mogą też datę produkcji, indeks prędkości i typ. Opony bezdętkowe posiadać będą oznaczenie TL (ang. Tubeless), te zaś, które wyposażone są w dętki – TT (ang. Tube Type).