Terapia manualna polega na badaniu oraz ręcznym oddziaływaniu na elementy układu ruchu pacjenta. Stosuje się w niej różnego rodzaju chwyty, uściski i techniki masażu, celem dotarcia do uszkodzonych miejsc. Terapia manualna cechuje się dużą skutecznością w eliminacji bólu oraz w przywracaniu właściwej ruchomości w kręgosłupie i stawach. Co warto zatem o niej wiedzieć?
Czy terapia manualna jest bezpieczna?
W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta przesuwa powierzchnie stawowe zablokowanego stawu, stopniowo przekraczając granice blokady. To skuteczny sposób na rozluźnienie tkanek miękkich oraz uwolnienia uciśniętych nerwów. Wszystkie zabiegi w ramach terapii manualnej wykonywane są wyłącznie przy użyciu siły fizycznej rehabilitanta. Oznacza to, że osoba je wykonująca musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii, a także przejść musi wcześniej odpowiednie szkolenia. Wszystko po to, aby zabiegi zawsze wykonywane były w sposób bezpieczny dla pacjenta. Dlatego ważne jest, aby decydując się na terapię manualną zawsze wybierać sprawdzone i renomowane centrum medyczne. Warto pod tym kątem zapoznać się z informacjami na stronie https://fmclodz.pl.
Jakie metody leczenia stosowane są w terapii manualnej?
Terapia manualna wykorzystuje różne metody leczenia. Jedną z nich jest mobilizacja. Metoda ta polega na oddziaływaniu na stawy w celu zwiększenia ich ruchomości. Nieco inną metodą jest neuromobilizacja, którą stosuje się, aby oddziaływać na nerwy. Jeszcze inną metodą stosowaną w terapii manualnej jest manipulacja. Służy do szybkiego uruchomienia stawu. Wśród innych metod terapii manualnej wymienić można jeszcze masaż oraz streaching. Oczywiście każda z tym metod dobierana jest w sposób indywidualny w zależności od dolegliwości pacjenta.
Jakie są wskazania do terapii manualnej?
Z terapii manualnej skorzystać powinny przede wszystkim osoby borykające się z bólami stawów oraz kręgosłupa. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku częstej migreny oraz stanów napięcia i przemęczenia. Terapię manualną zaleca się także przy wadach postawy, ograniczonej ruchomości stawów, a także przy rwie kulszowej. Wśród innych wskazań do terapii manualnej wymienić można drętwienie kończyn i palców, dyskopatię, nerwobóle oraz. Terapia manualna bardzo dobrze sprawdza się również jako forma rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
Jakie korzyści wynikają z terapii manualnej?
Jak można się domyślić, z terapią manualną wiąże się wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim skutecznie zmniejsza ból, napięcie mięśni oraz stany zapalne tkanek miękkich. Poza tym pomaga zwiększyć ruchomość stawów i zakresu ruchu, a także pozytywnie wpływa na poprawę elastyczności i ruchomości tkanek.