Dom i ogród

Regulacja hydroforu – jak ustawić wyłącznik?

Niemal wszystkie dostępne na rynku wyłączniki ciśnieniowe mają ustaloną fabrycznie najmniejszą i najwyższą wartość ciśnienia. Zazwyczaj wynosi ona odpowiednio 1,7 oraz 2,5 bara. To wystarczy w wielu sytuacjach. Jednak nie we wszystkich. Dlatego rodzi się pytanie, czy urządzenie da się jakość wyregulować? Jak najbardziej. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób zrobić to bezpiecznie.

Budowa wyłącznika ciśnieniowego hydroforowego

Metody regulacji należy szukać w urządzeniu. Jego konstrukcja na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale w tym momencie istotne są tylko dwa elementy jego budowy. Mowa konkretnie o dwóch śrubach ze sprężynami – jednej mniejszej i drugiej wyraźnie większej. Rozróżnia się je właśnie na podstawie rozmiarów i to one odpowiadają za regulację ciśnienia w wyłączniku ciśnieniowym hydroforowym.

Ustawianie wyłącznika

Trzeba zapamiętać, która śruba odpowiada za regulację najniższego oraz najwyższego poziomu ciśnienia. W większości modeli (do których należy jednofazowy wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy PM-5 marki Omnigena) duża śruba ustawia dolne ciśnienie. Aby ją wyregulować, wystarczy pokręcić nią w prawo lub w lewo. Kręcenie w prawo zwiększa ciśnienie załączania pompy, czyli przyspiesza włączanie się urządzenia przy jednoczesnym zwiększaniu odstępu między załączaniem a wyłączaniem pompy. Ruch w lewo odpowiada zaś za zmniejszanie ciśnienia załączania urządzenia, a więc przyczynia się do późniejszego jego włączania.

Analogicznie wygląda to w przypadku mniejszej śruby. Jak łatwo się domyślić, odpowiada ona za górne ciśnienie, a więc wyłączanie pompy po uzyskaniu odpowiedniej wartości. Kręcenie w prawo zwiększa ciśnienie, co powoduje opóźnienie wyłączania pompy, a kręcenie w lewo zmniejszy ciśnienie, czyli przyspieszy wyłączanie sprzętu.

O czym należy pamiętać przy regulacji wyłącznika ciśnieniowego hydroforowego?

Ustawianie górnych wartości niesie ze sobą pewne ryzyko, jeśli nie sprawdzi się wcześniej tabliczki znamionowej pompy. To na niej znajdują się informacje dotyczące maksymalnego ciśnienia. Przekroczenie wskazanej wartości zwiększy przepływ wody w punkcie odbioru, ale grozi uszkodzeniem instalacji lub systematycznym skracaniem jej żywotności. Dlatego wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy nie powinien działać na niezalecanym przez producenta zbiornika poziomie.

Warto wiedzieć, że wskazane maksymalne ciśnienie nie jest wartością stałą. Im dalej hydrofor znajduje się od lustra wody, tym bardziej zmniejsza się zakres tolerancji. Jeśli zmiana fabrycznych ustawień nie spowoduje automatycznego wyłączania, może to oznaczać właśnie zbyt wysoką wartość ciśnienia górnego, przez co urządzenie nie będzie poprawnie działać. Wówczas trzeba ponownie wyregulować wyłącznik.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące regulacji hydroforu, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pracownicy firmy Hypo są do Państwa dyspozycji. Chętnie podpowiedzą, co należy zrobić, aby ustawić wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy wedle własnych upodobań.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *