Medycyna i zdrowie

Skuteczne metody zwalczania wszawicy

Wszawica to choroba pasożytnicza, która wcale nie przeszła do historii. Problem wszy jest jak najbardziej aktualny przede wszystkim w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Mało się o nim mówi, ponieważ dla wielu osób jest wciąż wstydliwym tematem i błędnie wiązany jest brakiem higieny. Jak pozbyć się wszy, gdy zaatakują głowę dziecka i rozprzestrzenią się na pozostałych domowników? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Skąd biorą się we włosach wszy?

Pokutuje ogólne przekonanie, że wszy dotykają osoby o niskim statusie społecznym, które zaniedbują higienę i mycie włosów. To nie jest prawdą. Dosłownie każda osoba, niezależnie od tego, czy do pielęgnacji włosów używa szarego mydła, czy szamponu z najwyższej półki, jest narażona na wszawicę. Do zagnieżdżenia się wszy dochodzi w wyniku:
  • korzystania z grzebieni i szczotek innej osoby,
  • bezpośredniego zetknięcia włosów z włosami drugiego człowieka,
  • noszenia nakrycia głowy, z którego korzystał ktoś inny,
  • spania w pościeli, w której spała osoba mająca wszy;

Objawy wszawicy — na co zwrócić uwagę?

Pierwszy objaw wskazujący na obecność wszy we włosach to uporczywe drapanie skóry głowy, które intensyfikuje się z każdym dniem. To jest sygnał, który powinien dać do myślenia, jeżeli przyczyny nie upatruje się w nagłej zmianie środków pielęgnujących włosy, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Świąd występuje w szczególności w okolicy potylicy tuż pod linią włosów i za uszami.
W tym momencie należy starannie przejrzeć włosy i skórę głowy. Jeżeli na skórze znajdują się czerwone punkty, które świadczą o gryzieniu przez wszy, należy dalej szukać, w celu namierzenia niechcianego intruza. Jeżeli wszawica jest zaawansowana, na strukturze włosa można dostrzec także jaja wszy, które są do niego solidnie przyklejone. Są to drobne białe ziarenka, których nie da się tak łatwo strzepnąć, jak łupieżu.

Jak pozbyć się wszy?

Wszawica sama nie zniknie. Wręcz przeciwnie — będzie ona rozprzestrzeniać się na głowy domowników, a także na osoby spoza domu (dzieci w przedszkolu, szkole, żłobku). Chociaż istnieje kilka domowych sposobów na walkę z wszami takich jak umycie głowy roztworem wody z octem, to warto zadziałać od razu zdecydowanie i skorzystać z produktów leczniczych dostępnych w aptece bez recepty.
Skorzystać można z szamponów odwszawiających, które nanosi się na mokre włosy, pozostawia na 10-15 minut, spłukuje, a następnie bardzo dokładnie wyczesuje się włosy za pomocą gęstego grzebyka dołączonego do opakowania.
Kolejną metodą jest zastosowanie specjalnych preparatów, którymi spryskuje się dokładnie włosy i skórę głowy. Ich działanie oparte jest na oblepieniu wszy specyfikiem, przez co wsza umiera. Niektóre środki działają również na jaja wszy (gnidy). Taki preparat w zależności od producenta, powinien być trzymany na włosach od 15 do nawet 30 minut. Po tym czasie również należy gęstym, specjalnym grzebykiem wyczesać włosy, w celu usunięcia gnid i obumarłych wszy. Na końcu dokładnie trzeba umyć włosy zwykłym szamponem.

Dodatkowe działania przeciwko wszawicy

W przeciwdziałaniu wszawicy istotna jest profilaktyka i częste przeglądanie skóry głowy. Warto również zadbać o wypranie pościeli i czapek, a także wyparzenie grzebieni i szczotek do włosów. By nie doszło do ponownego zarażenia, można zakupić dla dziewczynek specjalne zapachowe gumki do włosów, które w jakimś stopniu będą chronić dziecko przed powtórnym zarażeniem.

2 thoughts on “Skuteczne metody zwalczania wszawicy”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *