Medycyna i zdrowie

Rehabilitacja w Polsce

Rehabilitacja to proces, który mało kto chciałby przechodzić, a jednocześnie, jeśli zachodzi taka potrzeba, to każdy chciałby jak najszybciej do niej przystąpić. Jest to pewien paradoks, ale jednak jest to prawda. Rehabilitacja z jednej strony się nam źle kojarzy, ponieważ oznacza to, że coś złego się wydarzyło lub myśląc przyszłościowo, wydarzy. Z drugiej strony, jeśli już do takiej sytuacji dojdzie to najlepiej rozpocząć rehabilitację jak najszybciej, ponieważ daje nam to większe szanse na powrót to pełnej funkcjonalności, lub do takiej, jaka tylko w danym przypadku jest możliwa.

Rehabilitacja w Polsce

Polska jest krajem, w którym państwowa opieka zdrowotna jest, delikatnie rzecz ujmując nie najlepsza. Problem jest spowodowany głównie, a raczej w dużej mierze, bo problemów jest więcej, z dostępnością specjalistów. Teoretycznie niemal każda placówka, czy to szpitalna, czy to pierwszego kontaktu ma na etacie specjalistę z każdej wymaganej dziedziny, ale termin wizyty jest bardzo często tak absurdalnie odłożony w czasie, że aby miała ona sens, to trzeba by było ją zaplanować z wyprzedzeniem. Do tego jednak konieczny byłby jasnowidz, bo kto przewidzi z półrocznym wyprzedzeniem, że musi się udać na przykład do endokrynologa. Z takimi specjalistami jak rehabilitanci oraz fizjoterapeuci sytuacja wygląda jeszcze gorzej.

Fizjoterapeuci i rehabilitanci

Specjalnie wspomniano na samym końcu o pracownikach rehabilitacyjnych, ponieważ na co dzień nikt za bardzo się nad nimi nie zastanawia. Problem jest jednak taki, że ta grupa w publicznej służbie zdrowia zarabia na tyle mało w porównaniu do sektora prywatnego, że nawet jeśli znajdują się etaty, to bardzo często są one nieobsadzone. Sama służba zdrowia, a raczej osoby w niej decyzyjne, kwestię rehabilitacji traktuje raczej jako sprawę drugorzędną lub nawet trzeciorzędną.

Prywatna rehabilitacja

Zdecydowanie największa grupa ludzi, którzy przechodzą rehabilitację to osoby, które za nią płacą prywatnie z własnej kieszeni. Pozwala to na w miarę szybkie podjęcie walki o powrót do sprawności. Najczęściej są dwie opcje do wyboru. Pierwszą jest znalezienie fizjoterapeuty, który świadczy usługi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Drugim jest zapisanie się do prywatnej kliniki takiej jak https://fmclodz.pl/rehabilitacja/. Drugie rozwiązanie jest lepsze, szczególnie jeśli idzie o osoby ze skomplikowaną historią choroby lub urazu. Jeśli na przykład musimy oprócz masażu brać udział w zabiegach takich jak elektrostymulacja, galwanizacja, laser itp., to raczej mało który fizjoterapeuta jest w stanie nam to zapewnić.

 

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *