Inne

Co zrobić aby zasnąć?

Trudności z zasypianiem są dość powszechne. Przyczynia się do nich tempo życia, ale także wiele nieświadomie popełnianych błędów, które utrudniają zaśnięcie. Kłopoty z zasypianiem nie wymagają od razu wizyty u specjalisty. Zwykle wystarczy zmiana nawyków i wprowadzenie kilku wieczornych rytuałów.

Przyczyny bezsenności

Zaburzenia snu mają wiele różnych przyczyn. Jedną z nich są czynniki zewnętrzne, czyli: wysoka temperatura, hałas czy ostre światło, które utrudniają zasypianie. Na jakość snu negatywnie wpływają używki(kawa, alkohol, leki). Problem z zasypianiem powodują także silne stany emocjonalne, na przykład stres. Spoglądanie w ekrany urządzeń(laptopa, telewizora czy smartfona) tuż przed snem zaburza wydzielanie potrzebnej do zaśnięcia melatoniny.

Bezsenność wynika czasem z dolegliwości zdrowotnych: zgagi, chorób reumatycznych, zaburzeń hormonalnych, bezdechu nocnego, chorób układu oddechowego lub pokarmowego.

Kilka prostych sposobów na zasypianie

  • Zrezygnuj przed snem z laptopa i smartfona. Niebieskie światło, które wydzielają ekrany utrudnia zasypianie, więc warto odłożyć je na bok i sięgnąć na przykład po książkę.
  • Wprowadź w swoje życie rutynę – zachowuj stałe pory pobudki i zasypiania, które będą niezależne od dni tygodnia. Postaraj się także unikać drzemek w ciągu dnia.
  • Przed snem weź ciepłą kąpiel, ale nie zbyt gorącą. Kąpiel najlepiej działa w połączeniu z masażem. Relaksacji przed snem sprzyja również słuchanie cichej i łagodnej muzyki oraz leżenie na macie do akupresury.
  • Wykonaj ćwiczenie oddechowo-relaksacyjne: wolno oddychaj przez usta i nos oraz wstrzymuj oddech na chwilę i powolnie wypuszczaj powietrze.
  • Zadbaj o wygodny materac i odpowiednią pościel – najlepiej lekką i z naturalnymi materiałami w składzie. W sypialni powinna panować cisza i spokój.
  • Przed snem należy wywietrzyć sypialnię, a jeśli dokucza nam suche powietrze, to można zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. W ciepłe dni zalecane jest spanie przy uchylonym oknie. Najlepsza temperatura w sypialni to 18-21 stopni Celsjusza.
  • W wolnej chwili udaj się na spacer żeby zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i dotlenić organizm.
  • Skup się na pozytywnych myślach, bo im bardziej jesteśmy zdenerwowani, to tym trudniej jest usnąć.
  • Kilka godzin przed snem zrezygnuj z ciężkich posiłków, alkoholu, kawy i napojów energetycznych.
  • Pomocne w zasypianiu mogą być zioła, ziołowe herbaty i suplementy diety na zasypianie. Na kłopoty z zaśnięciem poleca się: kozłek lekarski(waleriana), lawendę, melisę, szyszki chmielu, rumianek oraz męczennicę.

Gdy problemy z zasypianiem występuje od około 3 miesięcy i naturalne sposoby zawodzą, to konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz określi przyczyny bezsenności i dobierze odpowiednią terapię. Leczenie farmakologiczne ma swoje korzyści, ale niewłaściwie przyjmowane leki nasenne mogą wywołać działania niepożądane, na przykład nasilić bezsenność.

1 thought on “Co zrobić aby zasnąć?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *