Dom i ogród

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka w domu?

Twoje dziecko rozpoczęło naukę w szkole? Nadszedł czas, aby zamienić królestwo przedszkolaka na pokój ucznia. Nie oznacza to, że nagle chowasz wszystkie zabawki lub musisz przeprowadzić generalny remont dziecięcego pokoju. Wystarczy, że zadbasz o to, by Twoja pociecha miała wydzielony kącik do nauki. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak go urządzić.

Gdzie postawić biurko?

Niezbędnym atrybutem ucznia jest biurko. Jeżeli układ pokoju na to pozwala, ustaw biurko bokiem do okna. W ten sposób światło dzienne będzie skierowane bezpośrednio na blat mebla. Dziecko praworęczne powinno mieć okno po swojej lewej stronie, a maluch leworęczny po prawej. Dzięki temu cień nie będzie zasłaniał mu zeszytów ani książek.

Aby wszystkie szkolne drobiazgi dziecka były pod ręką, warto wybrać model biurka z szufladami. Dzięki temu łatwiej utrzyma ono porządek na biurku. Możesz wybrać także biurko z półeczkami lub nadstawką. W tym przypadku zwróć uwagę na to, by ich wystrój sprzyjał koncentracji. Unikaj ustawiania w tej przestrzeni zabawek czy innych rozpraszających uwagę dziecka gadżetów.

Jakie krzesło wybrać?

Kolejny etap urządzania kącika do nauki to wybór krzesła do biurka. O ile biurko ma zwykle standardową wysokość, krzesło warto dobrać pod względem funkcjonalności i ergonomii. Wysokość krzesła powinna pozwalać dziecku dosięgnąć stopami do podłogi. Siedzisko nie powinno być zbyt twarde ani zbyt miękkie. Z kolei oparcie musi podpierać odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa. Ważne są także podłokietniki zapewniające wygodne wsparcie przedramion. Krzesła o takiej budowie to najczęściej fotele gamingowe. Zastosowane w nich rozwiązania idealnie sprawdzają się nie tylko podczas rozrywki przed komputerem, ale również w trakcie nauki czy odrabiania prac domowych.

Oświetlenie miejsca nauki

Troska o zdrowie dziecka wymaga stworzenia mu optymalnych warunków do nauki. Dotyczy to także właściwego oświetlenia. Na biurku powinna znaleźć się lampka, ułatwiająca naukę po zmroku. Idealny będzie model z ruchomym ramieniem, które ułatwi skierowanie światła bezpośrednio na jego blat. Unikaj żarówek o żółtej barwie. Zamiast nich wybierz takie o chłodnej lub białej barwie światła – mniej męczą wzrok i oddają rzeczywiste kolory. Poza tym oświetlenie w tym kolorze pobudza, sprzyja więc lepszej koncentracji. Oświetlenie pokoju powinno być wielopunktowe. Zapewni to dziecku komfort podczas nauki i wypoczynku.

Wyposażenie kącika do nauki

Funkcjonalne meble i dobre oświetlenie to absolutne minimum, jakie musisz zapewnić dziecku rozpoczynającemu swoją przygodę ze szkołą. Dobrze zorganizowana przestrzeń ułatwi dziecku odrabianie prac domowych. Dlatego zadbaj o to, by na biurku nie zabrakło przyborów do pisania, kredek i innych niezbędnych akcesoriów. Pomocne będą organizery, które pomogą zachować porządek na blacie. Dobrze mieć w pobliżu dodatkowy regał lub komodę, w której można schować podręczniki.

Urządzasz pokój ucznia? Sprawdź ofertę ergonomicznych krzeseł gamingowych i biurowych dostępnych na stronie krakenchairs.com.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *