Dom i ogród

Czy ogrzewanie podłogowe jest oszczędne?

Podejmowanie decyzji o wyborze systemu ogrzewania rozbudza wiele emocji. Trudno się temu dziwić — zakup i montaż danego systemu przekłada się bowiem na wieloletnie koszty użytkowania, które przy obecnej inflacji powinny być jak najmniejsze. Dzisiaj skupimy się na analizie opłacalności ogrzewania podłogowego w wersji wodnej i elektrycznej. Czy koszty takiego rozwiązania uzasadniają inwestycję? Czy można mówić o ekonomicznym ogrzewaniu podłogi za pomocą mat lub folii grzewczych?

Jak kształtują się koszty podłogowego ogrzewania elektrycznego na tle innych rozwiązań?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych systemów wodnych. Dostarcza nie tylko większej wygody i efektywności, lecz także redukuje ryzyko związane z awariami. Koszty ogrzewania podłogowego należy analizować w rozróżnieniu na dwa etapy inwestycji: montażu i późniejszej eksploatacji.

Wysoki poziom skomplikowania montażu ogrzewania wodnego winduje całkowity koszt inwestycji. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt zakupu rozdzielacza i kotła do podłogówki. Dane statystyczne mówią o kosztach rzędu 150-200 zł za każdy metr kwadratowy.

Nowoczesna instalacja elektryczna wymaga wydatków na podobnym poziomie za 1 m2 ogrzewanej powierzchni. Musimy jednak wspomnieć o nieporównywalnie większym komforcie i wydłużonym cyklu życia mat grzewczych.

Wydatki eksploatacyjne tylko pozornie wydają się niższe dla ogrzewania wodnego. W domach wyposażonych w dobrą izolację termiczną, koszty ogrzewania elektrycznego mieszczą się granicach 35-45 zł za metr kwadratowy w ujęciu rocznym. W nieruchomości o powierzchni grzewczej 150 m2 musimy więc zapewnić budżet grzewczy na poziomie 6750 zł rocznie. Ogrzewanie gazowe lub węglowe znacznie przekracza te wartości.

Opłacalność ogrzewania podłogowego w szerszej perspektywie

Do analizy opłacalności ogrzewania podłogowego warto dołączyć aspekt zdrowotny i ekologiczny. Równomierny rozkład ciepła w mieszkaniu ogranicza zjawisko wysuszania powietrza i wznoszenia się drobinek kurzu. To kluczowy parametr dla rodzin z dziećmi i alergików.

Ogrzewanie podłogowe znacznie lepiej przetrzymuje powstałe ciepło w instalacji, oddając je długo po wyłączeniu systemu. Mamy pozytywną wiadomość dla inwestorów integrujących fotowoltaikę z systemem grzewczym — koszty ogrzewania elektrycznego można tutaj ograniczyć praktycznie do zera. Warto pamiętać o uwzględnieniu zwiększonego zapotrzebowania na energię w projekcie fotowoltaiki i cieszyć się budżetowym ogrzewaniem.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym odbywa się za pomocą dedykowanego panelu. Istnieje możliwość programowania ustawień automatycznych, zależnych od stylu życia domowników. Precyzja ustawień jeszcze mocniej redukuje roczny koszt eksploatacji.

O podłogowym ogrzewaniu elektrycznym przeczytasz na stronie https://www.termofol.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne-czy-naprawde-sie-oplaca/. Zapoznaj się z ofertą producenta Termofol, który dostarcza innowacyjne rozwiązania energetyczne dla klientów prywatnych i firm.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *