Technologia

Krótka historia dronów

Bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron może wykonywać loty autonomiczne z pomocą autopilota i zdalnie sterowane przez osobę obsługującą kontroler, nie ma możliwości zabrać pasażera. Pierwsze drony były urządzeniami służącymi tylko do celów militarnych, takich jak obserwacja i rozpoznanie. Mały rozmiar, sterowanie na odległość oraz odpowiednie zaopatrzenie (kamera, głowice optoelektroniczne, broń), czynią dron zabójczo skutecznym urządzeniem. Drony całkowicie zmieniły sposób prowadzenia wojen. Niszczenie strategicznych miejsc wojskowych, wykrywanie celów, zabezpieczanie obszarów, a także pozwalają na dostęp do niedostępnych wcześniej miejsc. A to tylko część rzeczy które drony wykonują zamiast człowieka. Ich wielofunkcyjność sprawiła  że stają się nieodłącznym elementem naszego świata. 

Aktualnie są dopuszczone do użytku prywatnego i znajdują co raz to nowe zastosowania cywilne. Niewielkie urządzenia prezentują przed nami ogrom możliwości, dzięki nim można przeprowadzić inspekcję wizyjną i termowizyjną infrastruktury sieciowej, pozwalają dokonać bezpiecznego przeglądu elektrowni wiatrowych czy przygotować raport wycinek. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się fotografowanie i nagrywanie dronem między innymi na weselach i imprezach. Używa się ich również do rozwożenia paczek, monitorowania i pomiarów. Ze względu na bezpieczeństwo siebie i innych, każdy kto chce sterować dronem powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pilotowania dronów i  obszarów gdzie można latać. Pilotować dron do masy 250 gram może każdy, nie są wymagane żadne uprawnienia, natomiast na wszystkie drony o wyższej wadze wymagane jest zrobienie kursu i zdanie egzaminu, po którym otrzymuje się odpowiednią licencję. Należy pamiętać, że taka licencja jest wymagana również dla pilota urządzenia o masie poniżej 250 gram z zamontowaną kamerą lub aparatem. Nieumiejętne sterowanie dronem może przyczynić się do jego rozbicia, a nawet lekki dron może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu jeśli nieszczęśliwie uderzy w człowieka. Właśnie dlatego Brand SNH Drones tworzy świetne szkolenia we Wrocławiu, firma naucza podstawowej obsługi i sterowania, a także kompleksowo przygotowuje do zdania egzaminu i zdobycia licencji. Dzięki snh-drones można rozwinąć nowe umiejętności. Oprócz samego latania także fotografowania, nagrywania i fotogrametrii za pomocą dronów. 

Drony zaczęły swoją historie w wojsku jako potężne źródło zniszczenia, żeby w pierwszej dekadzie XXI zostać poznanymi jako niepozorne zabawki. Przystępność cenowa sprawia, że prawie każdy może sobie pozwolić na zakup urządzenia, między innymi właśnie dlatego cieszą się dużą popularnością wśród dorosłych i dzieci. Obserwowanie w czasie rzeczywistym obszaru jest niezwykle emocjonujące. Korzystając z urządzenia należy dbać o bezpieczeństwie i pamiętać przepisach, odpowiednie przeszkolenie do latania pozwoli uniknąć wielu przykrych sytuacji. Szkolenie pozwala czerpać pełnię przyjemności z używania dronów, lepsze przygotowanie może również pomóc uniknąć zniszczeń, na jakie narażony jest początkujący użytkownik. 

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *