Należy pamiętać, że w Polsce jak i w większości innych krajów na świecie prąd który płynie przez gniazdko to prąd przemienny, inaczej oznaczony też AC. Prąd stały najczęściej możemy spotkać bateriach i akumulatorach. Wynika to z przyjętego standardu w przesyle energii elektrycznej. Prąd, który jest przesyłany do odbiorców musi mieć takie same parametry, nie tylko rodzaj prądu musi być taki sam ale również napięcie 230 Volt i częstotliwość 50 Hz. Dla sieci przesyłowych średniego i wysokiego napięcia te parametry mogą być inne, ale w naszych domów trzymamy się tego standardu. Jest to ważne, bo większość urządzeń elektrycznych działających na prąd sieciowy jest przystosowana pod te parametry i użycie innego prądu przez operatora mogłoby się skończyć uszkodzeniami urządzeń odbiorczych. Dlaczego przyjęto właśnie ten standard?
Tesla kontra Edison – AC kontra DC
Standard prądu zmiennego nie zawsze funkcjonował w sieciach przesyłowych. Początki elektryfikacji opierały się właściwie tylko na prądzie stałym. Pierwsze sieci dystrybucyjne energii elektrycznej, które oferowała firma znanego wynalazcy Thomasa Edisona oferowały odbiorcom prąd stały o napięciu 110 Volt. Konkurencyjny wynalazek stworzył serbski naukowiec Nicola Tesla. Był to generator prądu zmiennego. Początkowo próbował nim zainteresować Europejczyków ale nie znalazł zrozumienia dla swojego wynalazku. Wyemigrował więc do Stanów Zjednoczonych gdzie poprosił o pomoc Edisona. Ten wyczuł, że nowy generator może zaszkodzić jego interesom w rozrastającym się rynku dystrybucji energii elektrycznej i nie podjął pomysłu Tesli na prąd zmienny. Zatrudnił go jednak w swojej firmie Edison Illuminating Company. Wtedy jeszcze sieć elektryczna służyła przede wszystkim do oświetlania ulic i mieszkań. Współpraca nie trwa jednak długo, Tesla postanawia opatentować swój wynalazek i zaczyna on cieszyć się sporym powodzeniem wśród inwestorów. Edison wytacza wojnę informacyjną swojemu konkurentowi, przekonuje, że prod zmienny jest niebezpieczny i coraz więcej inwestuje w linie przesyłowe swojego pomysłu. Kluczowy dla Tesli okazał się rok 1893 i kontrakt na elektrownie wodną w Niagara Falls. Zaprezentowane przez niego rozwiązanie dla Edisona wydawało się niemożliwe. Prąd z elektrowni wodnej mógłby być transportowany bez znacznych spadków aż przez 344 mil i zasilić całe wschodnie wybrzeże USA. Choć ten wyczyn sprawił, że Tesla stał się ostatecznie wygranym to obie sieci AC i DC rozwijały się równolegle przez kolejne lata. Z czasem dla wygody przyjęto standard AC w sieciach niskiego napięcia.
Gdzie znajdziemy prąd DC?
Choć prąd AC ostatecznie wygrał w walce o dominację to prąd DC nie znikł. Jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Możemy go znaleźć wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z urządzeniami działającymi dzięki małemu napięciu. Tak jest na przykład z instalacjami samochodowymi 12V. Większość urządzeń podłączonych do gniazdek też działa dzięki prądowi stałemu. Jak to możliwe skoro wiemy, że prąd w gniazdkach, to prąd zmienny? Dzieje się tak dzięki zasilaczom, które po wpięciu do gniazda przetwarzają prąd zmienny AC na prąd stały o określonych parametrach urządzenia odbiorczego. Tak więc prąd stały i prąd zmienny mają swoje miejsce w naszym świecie i służą nam do różnych rzeczy.
Ciekawy wpis. Z całą pewnością polecam go dalej.
Zgadzam się na sto procent. Mam nadzieję, że w portalu pojawi się dużo więcej artykułów właśnie na ten temat.
Zgadzam się w stu procentach. Mam nadzieję, że w portalu pojawi się dużo więcej tekstów właśnie na ten temat.