Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Swoją sławę zawdzięczają nie tylko długiemu czasowi kwitnienia, który trwa od maja aż do października, lecz również stosunkowo prostej uprawie. Także przycinanie tych kwitnących roślin nie nastręcza wielu kłopotów, o ile umiesz wykonać je prawidłowo. Jak zatem należy to robić?
Najlepszy czas przycinanie pelargonii
Odpowiednie przycięcie to jedna z czynności, które należy wykonać jesienią, aby zapewnić pelargoniom obfite kwitnienie i estetyczne rozgałęzienie w następnym sezonie wegetacyjnym. Jesienią należy obciąć pędy roślin do wysokości około 15 centymetrów, usuwając także uschnięte kwiaty i opadające liście, a następnie umieścić pelargonie na zimę w chłodnym pomieszczeniu. Idealna temperatura takiego miejsca powinna wynosić około 5-10 stopni. W maju, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków, należy z powrotem wsadzić pelargonie w wybranym miejscu na świeżym powietrzu.
Dodatkowe przycięcie w sezonie wegetacyjnym
Warto skracać pędy pelargonii także na wiosnę oraz latem. Przede wszystkim należy pozbywać się więdnących kwiatów. Dzięki temu roślina nie będzie zużywała energii na produkcję nasion, a zamiast tego wytworzy kolejne kwiatostany. Niektóre rodzaje pelargonii same pozbywają się uschniętych kwiatów, a innym trzeba w tym pomóc. W każdym przypadku należy samodzielnie usuwać obumarłe liście.
Pamiętaj, aby nie odrywać fragmentów pędów, tylko odciąć je przeznaczonym do tego sterylnym narzędziem. Sprawi to, że roślina będzie mniej narażona na uszkodzenia i rozmaite infekcje.
Jak przyciąć pelargonię, by nadać jej atrakcyjny kształt?
Pelargonia jest rośliną, którą nietrudno przyciąć w taki sposób, aby zapewnić jej intensywne rozkrzewianie. Wystarczy co pewien czas, szczególnie wiosną, usuwać jej wierzchołki wzrostu na wysokości około 1 centymetra powyżej ostatniej pary liści. W okolicach miejsca cięcia pelargonia powinna się rozgałęzić. Stosując tę metodę, można łatwo zagęścić swoją roślinę i nadać jej wymarzony pokrój.
Przycięcie i co dalej?
Oprócz skracania pędów pelargonii w pielęgnacji tej rośliny istotne jest jej odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie. Pelargonie potrzebują dużo światła słonecznego, dlatego warto je uprawiać w jasnych częściach ogrodu i na balkonach o wystawie południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Powinny mieć zawsze lekko wilgotne podłoże, z więc w zależności od warunków należy je podlewać co kilka dni lub nawet dwa razy dziennie. Dzięki tym zabiegom, a także dzięki odpowiedniemu przycięciu, pelargonie powinny zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć przez cały sezon.
Spoko! Dobry temat na zdecydowanie dłuższy wpis.
Wartościowe informacje. Dzięki za ten artykuł.