Dom i ogród

Wyciek wody – jakie mogą być przyczyny?

Wyciek wody z instalacji przydarzyć może się tak naprawdę w każdym domu czy mieszkaniu. Często jest to po prostu sytuacja losowa. Każdy taki wyciek może jednak prowadzić to bardzo negatywnych konsekwencji. Mowa tu choćby po powstaniu wilgoci, a tym samym o wytworzeniu się idealnego środowiska dla rozwoju pleśni i grzybów. Usuwanie tego typu szkód wiąże się najczęściej z niemałymi kosztami. Dlatego warto widzieć, jakie są najczęstsze przyczyny wycieków wody, jak szybko taki wyciek zlokalizować i jak sobie z nim poradzić.

Jakie są najczęstsze powody wycieku wody?

Jak wspomniano, wyciek wody to zwykle sytuacja losowa. Jednak ma ona swoje konkretne przyczyny. Najczęściej jest to awaria instalacji wodnej. Mowa tu m.in. o pękniętej rurze lub uszkodzonej kształtka instalacji. W starczym budownictwie wśród przyczyny awarii instalacji wodnych wymienić można korozję, która prowadzi do uszkodzenia rur i ich połączeń. Awarie instalacji wodnych zdarzają się także w nowym budownictwie. W takim przypadku najczęściej przyczynę stanowią wady wykonawcze lub materiały niskiej jakości. Co ważne, wyciek wody związany może być również z instalacją grzewczą. Problemem może być tu choćby rozszczelnienie w takiej instalacji. Warto jeszcze zwrócić uwagę na skoki ciśnienia w instalacji, które także prowadzić mogą do wycieku. Takie skoki ciśnienia najczęściej zdarzają się godzinach nocnych, kiedy spada pobór wody.

Co zrobić w przypadku wystąpienia wycieku wody?

Najczęściej wyciek wody zauważalny jest dopiero po jakimś czasie. Jest to wówczas, kiedy na suficie i na ścianach zaczynają się pojawiać pierwsze zacieki. Nie może to dziwić, ponieważ wszystkie rury i połączenia umieszczone są w ścianach. Nie są zatem widoczne gołym okiem, a tym samym nie da się od razu zauważyć wycieku. Jeśli na wspomnianym suficie i ścianach zaczynają pojawiać się zacieki, a nie ma się pewności co do tego, gdzie taki wyciek mógł wystąpić, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Mowa tu o firmie specjalizującej się w wykrywaniu wycieków w instalacjach wodnych. Przykładem takiej firmy jest choćby Przeciek24.com Lokalizacja Wycieków. Specjaliści dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod są w stanie skutecznie i w bardzo krótkim czasie lokalizować wyciek. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się takie metody jak badanie termowizyjne, badanie z gazem znamionowym, badanie z kamerą inspekcyjną, czy badanie ciśnieniowe. Im szybciej wykryje się wyciek, tym szybciej można mu zaradzić, a tym samym nie dopuścić do większych start.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *