Nic tak nie relaksuje i nie regeneruje sił na kolejny dzień pracy, jak wieczorna filiżanka herbaty i ulubiona książka przy blasku płomieni kominka. Skrzące drewno palące się w jego wnętrzu buduje niesamowity klimat w pomieszczeniu, sprawiając, że nawet najchłodniejsze dni stają się cieplejsze. Jednak co zrobić, aby drewno do kominka zawsze paliło się w odpowiedni sposób i pozwalało ocieplić wnętrze domu? Kluczem do tej tajemnicy okazuje się odpowiednie drewno, które wymaga właściwego przechowywania. To właśnie suche kawałki drewna gwarantują szybkie ogrzanie chłodnych pomieszczeń oraz błyskawiczne rozpalenie ognia w domowym kominku. Zatem w jaki sposób składować drewno? Podpowiadamy poniżej.
1. Skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi
Drewno przeznaczone do kominka powinno być składowane w miejscu zapewniającym mu skuteczną ochronę przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg i grad. Dlatego do drewna należy wydzielić miejsce zadaszone, suche, a także chroniące przed wilgocią oraz pleśnią. Nie powinno się składować drewna w zaciemnionych pomieszczeniach garaży oraz piwnic. Odpowiednimi miejscami są drewutnia, regały z półkami na tarasie lub na werandzie, a także cześć ściany budynku z zadaszeniem.
2. Odpowiednie ułożenie drewna
Gdy zostanie wydzielone miejsce na drewno, wówczas należy w odpowiedni sposób je ułożyć. Zaleca się, aby drewutnia lub inne pomieszczenie miało zalaną posadzkę. Jeśli z pewnych przyczyn drewno trzeba ułożyć bezpośrednio na ziemi, wówczas warto zrobić podłoże z folii lub z innego tworzywa zabezpieczającego opał przed wilgocią, przemoknięciem, a także pleśnią.
Ponadto drewka należy ułożyć w stos równo jedno na drugim, lecz w taki sposób, aby umożliwić cyrkulację powietrza, między poszczególnymi drewienkami. Stos ustawiamy w odległości kilku centymetrów od ściany, aby pozostawić także odrobinę miejsca na przepływ powietrza. Zbyt zwarte drewno może zbutwieć lub spleśnieć, dlatego należy zadbać o właściwe ułożenie. Dzięki temu drewno po przywiezieniu z lasu lub składu drewna wysuszy się w odpowiedni sposób.
W celu uporządkowanego ułożenia drewna w równe stosy warto zapatrzyć się w specjalne stojaki. Oferuje je Febe Store – sklep wnętrzarski on-line, w którym znajduje się szeroki asortyment stojaków do drewna. Wykonane z solidnych i wytrzymałych na działanie czynników zewnętrznych tworzyw gwarantują bezpieczne oraz wygodne przechowywanie drewna.
3. Stwórz niewielkie zapasy drewna w pobliżu kominka
Robiąc zapasy drewna, warto zagospodarować niewielką przestrzeń przy kominku, w której umieścisz opał na kilka dni. Możesz w tym celu wykorzystać specjalną skrzynkę lub niewielkich rozmiarów stojak. Taki zapas drewna na 3-4 dni ułatwi dokładanie drewek w ciągu dnia w dowolnej chwili. Ponadto modne kształty stojaków dostępnych w ofercie sklepu wnętrzarskiego on-line Febe Store pozwolą na stworzenie stylowej dekoracji dopełniającej dowolną stylistykę aranżacyjną pomieszczenia. Tu znajdziesz między innymi stojaki w rozmaitych kształtach wyprodukowane z wysokiej klasy stali.